VÝSKUM A ZACHOVANIE BIODIVERZITY V HISTORICKÝCH

   ŠTRUKTÚRACH POĽNOHOSPODÁRSKEJ KRAJINY SLOVENSKA 

             O PROJEKTE    MAPOVANIE HŠPK NA ÚZEMÍ SLOVENSKA    BIODIVERZITA    PUBLIKÁCIE 

 

 
  • Biotopy historických krajinných štruktúr poľnohospodárskej krajiny Slovenska (HŠPK), ktoré neboli zasiahnuté procesom kolektivizácie a intenzifikácie poľnohospodárstva, tvoria ostrovy druhovo bohatých rastlinných a živočíšnych spoločenstiev.

  • Najvýznamnejšie zdroje biodiverzity sú viazané predovšetkým na medze, ale aj okraje poľných ciest, pôvodné lúky, pasienky, trvalé trávne porasty na bývalých poliach opustených po kolektivizácii avšak nezasiahnutých intenzifikáciou, rôzne podmáčané, resp. vysoko skeletnaté plôšky.

  • Druhová bohatosť medzí bola potvrdená aj v rámci terénneho prieskumu. Na medziach (formách antropogénneho reliéfu) bolo spolu zaznamenaných 938 taxónov (z toho 98 bolo určených len na naddruhovej úrovni t.j. cca 10,4 %). Z 819 presných druhov 94 druhov (11,5 %) sú stromy a kry, čo zvyšuje priestorovú diverzitu krajiny.

  • Medze sú tiež refúgiami vzácnych a ohrozených druhov rastlín. V rámci celoslovenského mapovania bolo zaznamenaných spolu 78 druhov vzácnych a ohrozených druhov a 10 endemitov, z toho 39 je chránených podľa Vyhlášky MŽP SR č. č. 579/2008 Z. z.

 
Výskyt endemitov rastlín zaznamenaných na medziach (počet) Výskyt chránených a  ohrozených druhov rastlín zaznamenaných na medziach (počet)

Počet tax.

Typ endemitu

3

K - karpatský endemit

1

Ks - karpatský subendemit

2

KZ - západokarpatský endemit

1

KZs - západokarpatský subendemit

1

PNs - panónsky subendemit (v užšom zmysle)

2

Ps - panónsky subendemit (v širšom zmysle)

CR – kriticky ohrozené

EN - ohrozené

VU - zraniteľné

LR - menej ohrozené

DD chýbajúce alebo nedostatočné údaje

Vzácne (r-)

6

10

31

30

1

7

  • Podrobný monitoring živočíchov na vybraných modelových územiach (Liptovská Teplička, Hriňová, Svätý Jur) potvrdil, že historické štruktúry poľnohospodárskej krajiny a ich tradičný spôsob využívania prispievajú k zachovaniu biodiverzity spoločenstiev mnohých živočíšnych druhov a tým aj k vyššej stabilite pôdnych ekosystémov.

  • HŠPK s medzami majú nenahraditeľnú úlohu aj pri zadržiavaní vody v krajine a pri pôdnej erózii z hľadiska klimatických zmien.

 
     

Zatrávnené terasy a kamenné valy predstavujú mimoriadne obohatenie kveteny územia, sú stanovišťom mnohých druhov, ktoré sa v tomto území prirodzene vyskytujú málo (Liptovská Teplička, 2002 – kamenité-zahlinené valy, foto: J. Špulerová)

 

   

Vstavač mužský poznačený a Prilbovka dlholistá sú chránené druhy orchideí nájdené na jednej z lokalít HŠPK na extenzívne vykášanom trávnom poraste po vinici (Foto: D. Štefunková)

 
 
   
Čerešňa krovitá je zaradená do kategórie zraniteľný druh (VU) a v lokalitách HŠPK vo Svätom Juri sa vyskytuje najmä na oslnených svahoch rún a úvozov(Foto: D. Štefunková)
   

Tettigonia caudata -  zraniteľný druh (VU), ktorý ma vzácny, ostrovčekovitý výskyt na Slovensku, typickým biotopom je vyššia travinnobylinná a krovinná vegetácia suchších okrajov polí a úhorov ale aj mokradnej vegetácie a pieskov (JV Slovensko, foto: A. Krištín)

 
   

kúkoľ roľný - kriticky ohrozený druh (Cr) kveteny Slovenska, archeofyt - burina v obilninách nájdený v Hriňovej (Foto: J. Kollár)

 
   
Nosáčik (Liparus dirus)

 

   

Kruštík tmavočervený, Vstavač počerný