Program UNESCO Človek a biosféra
Slovenský výbor MAB
Medzinárodný deň hôr očami siete World Network of Mountain Biosphere Reserves
Medzinárodný deň hôr (International Mountain Day – IMD) sa každoročne oslavuje 11. decembra s cieľom zvýšiť povedomie o význame hôr pre život, upozorniť na príležitosti a obmedzenia v rozvoji hôr a vybudovať spojenectvá, ktoré prinesú pozitívnu zmenu horským národom a prostrediam na celom svete. Hory sú domovom 15 % svetovej populácie a nachádzajú sa v nich takmer polovica svetových hotspotov biodiverzity.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa hôr sme sa na online meetingu siete WNMBR venovali predovšetkým biodiverzite, extrémnym podmienkam a klimatickej zmene v biosférických rezerváciách vo vysokých pohoriach. V súčasnosti máme 759 biosférických rezervácií v 136 krajinách, na 6 kontinentoch: Severná Amerika – 63, Južná Amerika – 118, Afrika – 114, Ázia – 185, Európa – 258, Oceánia – 8. Ich plocha zaberá 9,5 miliónov km2. Suchozemské biosférické rezervácie sú tvorené lesmi (41,32 %), krovinami (19,90 %), trávnatými porastami (8,07 %), tundrou (1,01 %), mokraďami (1,59 %), nepriepustným povrchom (umelými štruktúrami, akými sú parkoviská, chodníky, cesty, atď.) (0,67 %), obnaženou pôdou (14,13 %), ľadom a snehom (0,67 %). Máme 64 horských biosférických rezervácií, ktorých územie o veľkosti 80 000 km2 je pokryté ľadovcami. Zároveň, v biosférických rezerváciách sa vyskytuje 41,88 % druhov rastlín a 40,81 % druhov živočíchov zo zoznamu IUCN Red list.
Horským biosférickým rezerváciám bude venovaná pozornosť aj na 5. svetovom kongrese biosférických rezervácií (World Congress of Biosphere Reserves – WCBR) a 37. zasadnutí Medzinárodnej koordinačnej rady pre Program človek a biosféra (MAB) UNESCO v Číne v roku 2025 (https://english.cas.cn/newsroom/news/202210/t20221013_321534.shtml).
Zdroj fotografií: WNMBR
Veronika Piscová, 10.12.2024
Návšteva Ministerstva životního prostředí ČR a biosférickej rezervácie Dolní Morava
V dňoch 26. a 27. novembra 2024, sa v rámci projektu APVV 20-0108 Implementácia Agendy 2030 prostredníctvom biosférických rezervácií, uskutočnili pracovné návštevy Ministrestva životního prostředí ČR a Biosférickej rezervácie Dolní Morava. Stretnutí sa zúčastnili Ing. Vladimíra Fabriciusová, PhD. a Mgr. Lucia Miňová z CHKO/BR Poľana, Ing. Mária Vavrušová z Ekonomickej fakulty UMB v BB a Mgr. Veronika Piscová, PhD. z Ústavu krajinnej ekológie, v. v. i. SAV.
- novembra 2024 sme sa stretli s bývalými predstaviteľmi Českého komitétu. Dozvedeli sme sa, že v roku 2019 Česká akadémia vied odovzdala agendu Programu Človek a biosféra Ministerstvu životního prostředí ČR. Dovtedy aktívna RNDr. Eva Jelínková, ktorá zastupovala Českú republiku v Medzinárodnej koordinačnej rade ICC MAB, ukončila svoje medzinárodné aktivity. PhDr. Ivan Rynda, predseda Českého komitétu, taktiež svoje aktivity ukončil. Úlohy prevzalo MŽP ČR, konkrétne Mgr. Jiří Mach, MPA, vedúci oddelenia medzinárodných dohovorov a zástupca riaditeľa odboru druhovej ochrany a implementácie medzinárodných záväzkov. Problematika programu a biosférických rezervácií je v Čechách zložitá nielen tým, že nemajú funkčný komitét, ale aj tým, že zo 6 biosférických rezervácií (Šumava, Křivoklátsko, Krkonoše, Bílé Karpaty a Třeboňsko, ktoré sa prekrývajú s územiami CHKO) je funkčná len BR Dolní Morava, ktorá je spravovaná formou obecne prospešnej spoločnosti (OPS). Po stretnutí sa konala prehliadka Historického centra Prahy, pamiatky svetového dedičstva UNESCO.
- novembra 2024 sa konalo stretnutie s predstaviteľmi BR Dolní Morava, konkrétne s Ing. Janom Vybíralom riaditeľom spoločnosti /emeritným členom Českého národného komitétu Programu MAB a Ing. Petrom Čupom, zástupcom riaditeľa /členom Medzinárodného poradného výboru ICA pre biosférické rezervácie pri UNESCO v Paríži. BR Dolní Morava je najmladšou biosférickou rezerváciou v Čechách, bola vyhlásená v roku 2003 a má unikátne zriadenie vo forme Obecne prospešnej spoločnosti OPS, kde zakladateľmi boli Lesy ČR s. p., MND a. s., MŽP ČR, Okresná hospodárska komora Břeclav a Český zväz ochrancov prírody, neskôr MŽP ČR a český zväz ochrancov prírody z vedenia BR odstúpili. V súčasnosti má BR Dolní Morava dvoch kmeňových zamestnancov a jednu projektovú manažérku v oblasti Medzinárodne významných lesov. BR riadi Správna rada zložená z nasledovných zástupcov: Lesy ČR, s. p., Mendelova univerzita v Brne, Dobrovoľný zväz obcí LVA, Okresná hospodárska komora Bŕeclav, Region Podluží, dobrovoľný zväz obcí, MND a. s., Okresní agrárna komora Břeclav, Dobrovoľný zväz obcí Mikulovsko. Ďalším orgánom je Dozorná rada. Manažment BR je založený na rovnocennom zapojení samospráv, podnikateľských subjektov, neziskových organizácií, štátnej správy a vedeckej obce.
Zástupcovia BR Dolní Morava informovali o problémoch biosférickej rezervácie, o slabej podpore štátu a problémoch v súvislosti s periodickým hodnotením, ktorého súčasťou je aj rozšírenie biosférickej rezervácie o ďalšie lokality Břeclav a Mikulov, ako aj o úspešných projektoch. Na stretnutí predstavili aj zástupcovia SV MAB a BR Poľana súčasné problémy a navrhli úzku spoluprácu medzi oboma biosférickými rezerváciami. Nasledovala prehliadka Lednicko-Valtického areálu a návšteva Mikulova.
Veronika Piscová, 28.11.2024
Návšteva z Kráľovskej univerzity v Bhutane v Tatrách
V dňoch 18. – 20. novembra 2024 navštívili Biosférickú rezerváciu Tatry vzácni hostia z Royal University of Bhutan, konkrétne pán dekan pre študentské záležitosti Ugyen Dorji z College of Natural Sciences a pani lektorka Sonam Choki Wangmo zo Sherubtse college. Obaja sú hosťami Katedry ekológie a environmentalistiky FPVaI UKF v Nitre, na Slovensko prišli v rámci programu Erasmus plus. Vysoké Tatry ich uvítali snehovou nádielkou, no napriek tomu si vyskúšali turistiku v okolí Štrbského plesa a Rainerovej útulne. Na Hrebienku ich očaril dóm z ľadu. V Múzeu Tatranskej prírody TANAP sa stretli so zamestnancom Správy TANAP Ing. Slavomírom Celerom, PhD., zároveň členom Slovenskej komisie MAB UNESCO, ktorý im poskytol informácie o prírode a krajine biosférickej rezervácie. Návštevu Tatier sme ukončili v obci Ždiar a v Belianskych Tatrách. Navštívili sme aj podhorskú osadu Vlkolínec, zaradenú do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, kde ich zaujala najmä architektúra, tradície a spôsob života v minulosti.
Veronika Piscová, 21.11.2024
A visit from the Royal University of Bhutan in the Tatras
On November 18-20, 2024, the Tatra Biosphere Reserve was visited by special guests from the Royal University of Bhutan, Dean of Student Affairs Ugyen Dorji from the College of Natural Sciences and lecturer Sonam Choki Wangmo from Sherubtse College. They are guests of the Department of Ecology and Environmental Studies of the Constantine the Philosopher University in Nitra, within the Erasmus Plus program. Although the High Tatras welcomed them with snowfall, they tried hiking in the vicinity of Štrbské pleso tarn and Rainer’s Cottage. They were enchanted by the ice dome in the Hrebienok area. They visited the Museum of Tatra Nature of TANAP and met with TANAP Administration employee Ing. Slavomír Celer, PhD., also a member of the Slovak MAB UNESCO Committee, who provided them with information about the nature and landscape of the biosphere reserve. We ended our visit to the Tatras in the village of Ždiar and in the Belianske Tatras. In addition to the Tatras, we visited the foothill settlement of Vlkolínec included in the UNESCO World Heritage List, where they were interested in the architecture, traditions and way of life in the past.
Veronika Piscová, 21.11.2024
Vzdelávanie cez optiku digitalizácie a jej dopadov na duševné zdravie detí a mládeže
Fórum Slovenskej komisie pre UNESCO, ktoré sa konalo 28. 10. 2024, bolo venované vzdelávaniu a značke UNESCO, ktorá vyzdvihuje naše hmotné aj nehmotné dedičstvo, našu kultúru, tradície a krásnu krajinu . Na fóre vystúpil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár, generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO Denisa Frelichová, štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Ján Hrinko, štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR Gabriela Matečná, veľvyslankyňa a stála delegátka SR pri UNESCO Anna Plassat Muríňová, riaditeľka Regionálneho centra remesiel Bratislava, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) Milena Holánová. Štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR Gabriela Matečná vyzdvihla aj úsilie vedcov SAV, pracujúcich v biosférických rezerváciách a geoparkoch SR.
Po úvodných slovách nasledovali diskusné panely. Prebehla diskusia na tému „Digitálne technológie u detí – dobrý sluha/zlý pán“ s Dagmar Kopčanovou, vedúcou Sekcie pre výchovu a vzdelávanie Slovenskej komisie pre UNESCO, Michalom Rybárom, riaditeľom odboru digitálnej transformácie, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Sofiou Šillerovou, mládežníckou delegátkou SR pri OSN a Jakubom Žaludkom, Impact Games, ktorý predstavil vzdelávanie formou digitálnych hier https://www.impactgames.eu/. Druhá diskusia sa týkala „Praktických skúseností slovenských aktérov pod značkou UNESCO – ako konkurovať obrazovke“, ktorej sa zúčastnili Miron Breznoščák, zástupca Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici, pridruženej školy UNESCO, Pavel Michal, riaditeľ ZŠ a MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach, pridruženej školy UNESCO https://www.zakladnaskola.com/o-skole a Vladimíra Fabriciusová, predsedníčka Slovenského výboru Človek a biosféra, Slovenská komisia pre UNESCO.
Slovenská komisia pre UNESCO vyzdvihuje uchovávanie nášho kultúrneho dedičstva a potreby rozvoja vzdelávania. Poukazuje aj na potrebu digitálneho vzdelávania, duševného zdravia a na kvalitu vzdelávania, ku ktorej sme sa zaviazali Agendou 2030.
Veronika Piscová, 29.10.2024