Projektová činnosť

Národné

Krajinnoekologické aspekty zelenej a modrej infraštruktúry pri tvorbe optimálneho priestorového základu ekologicky stabilných plôch v urbanizovanej krajine
Landscape-ecological aspects of green and blue infrastructure in creation of an optimal spatial basis for ecologically stable areas in urban landscape.
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Moyzeová Milena, PhD.
Anotácia: Aktuálnou témou súčasného vedeckého výskumu doma aj vo svete je riešenie problematiky zelenej (Z) a modrej (M) infraštruktúry. Úlohou Z a M infraštruktúry je podpora a zachovanie biodiverzity a diverzity krajiny, polyfunkčné využívanie krajiny, ochrana zložiek krajiny a zachovanie významných krajinných prvkov. Cieľom projektu bude na základe interdisciplinárneho vedeckého výskumu vypracovať metodiku hodnotenia Z a M infraštruktúry v sídelnom prostredí. Vytvoriť odborný metodický nástroj využiteľný pre plánovaciu a projekčnú prax na lokálnej úrovni. Okrem hodnotenia zelenej a modrej infraštruktúry bude parciálnym cieľom zhodnotiť aj sivú infraštruktúru, ktorá súvisí s rozvojom sídiel a komunikácií a je dôležitou súčasťou komplexného hodnotenia pre výsledné návrhy. Ochrana prirodzených a poloprírodných ale aj človekom vytvorených ekosystémov je dôležitou podmienkou pre zachovanie bioprodukcie, environmentálnych a socioekonomických funkcií a celkových podmienok a foriem života v urbanizovanej krajine.
Doba trvania: 1.1.2021 - 31.12.2024
Multikriteriálny prístup stanovenia udržateľného polyfunkčného využívania vysoko zraniteľných oblastí
Multi-criteria approach of sustainable multifunctional use of highly vulnerable area determination
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Krnáčová Zdena, PhD.
Anotácia: Princípy trvalo udržateľného využívania pôdy sú založené na rešpektovaní limitujúcich faktoroch, ich racionálneho využívania. Obzvlášť závažné je dodržiavanie týchto princípov hospodárenia vo vysoko zraniteľných oblastiach ako je chránená vodohospodárska oblasť (CHVO) Žitný ostrov. Zámerom projektu je stanovenie krajinnoekologického potenciálu, vyčlenenie zón optimálneho polyfunkčného využívania - ochranu a revitalizácia krajiny a jej zložiek, trvalo udržateľné ekonomické využívanie a mimoprodukčné využívanie krajiny, kultúrny a sociálny rozvoj vidieka. Nakoľko najväčším plošným znečisťovateľom patria farmárske firmy hospodáriace konvenčným spôsobom, chceme osloviť farmárske subjekty dotazníkovou formou v danom území, zistiť ich spôsob hospodárenia, benefitov, nevýhod, aktuálnych legislatívnych obmedzení, doporučení a pod. Vyhodnotením je posúdenie vhodnosti využívania krajiny, spracovanie výsledkov a ich implementácia do regionálnych antén Národnej siete rozvoja vidieka SR a iných strategických dokumentov.Jedným zo zámerov projektu je stanovenie krajinnoekologického potenciálu, vyčlenenie zón optimálneho polyfunkčného využívania - ochranu a revitalizácia krajiny a ich zložiek, trvalo udržateľné ekonomické využívanie a mimoprodukčné využívanie krajiny, kultúrny a sociálny rozvoj vidieka. Druhým významným cieľom je formou dotazníkového prieskumu farmárskych objektov zistiť skutkový stav. Jeho vyhodnotením je posúdenie vhodnosti využívania krajiny, spracovanie výsledkov a ich implementácia do regionálnych antén Národnej siete rozvoja vidieka SR a iných strategických dokumentov.
Doba trvania: 1.1.2024 - 31.12.2027