Zomrel Prof. Milan Ružička

So zármutkom oznamujeme, že 7. októbra 2024 zomrel Prof. RNDr. Milan Ružička, DrSc., Dr.h.c. vo veku 95 rokov.

Prof. Ružička stál pri zrode Slovenskej akadémie vied, najmä jej biologickej časti – v roku 1952 sa stal vedeckým tajomníkom subkomisie pre prípravu zákona o SAV a vedúcim pracovísk II. sekcie. Vo svojej dizertačnej práci sa venoval fytocenologickému výskumu borovicových lesov Záhoria. Popri botanike si však uvedomoval potrebu komplexnejšieho skúmania krajiny a v roku 1961 založil v Biologickom ústave SAV oddelenie biológie krajiny, z ktorého vznikol 1.1.1965 Ústav biológie krajiny SAV. Bolo to jedno z prvých pracovísk na svete, špeciálne zamerané na ekológiu krajiny a to v období, kedy krajinná ekológia ako vedná disciplína ešte neexistovala. Ústav bol v roku 1975 začlenený do Centra biologicko-ekologických vied SAV a po reorganizácii SAV vznikol 1. júla 1990 dnešný Ústav krajinnej ekológie SAV, ktorého sa stal riaditeľom a viedol ho až do roku 1996.

Prof. Ružička vytvoril tím, ktorý študoval krajinu, tvoril a rozvíjal metódy jej výskumu a reagoval na spoločenské potreby najmä v súvislosti s územným plánovaním. Počas desaťročí svojej práce vybudoval slovenskú krajinnoekologickú školu, ktorú zviditeľnil vo svetovom meradle. Je tvorcom a spoluautorom metodiky LANDEP (Ružička, Miklós, 1981; 1990), ktorá bola v dokumente Agenda 21 na svetovom summite v roku 1992 v Rio de Janeiro odporúčaná pre zabezpečenie integrovaného prístupu k plánovaniu a hospodáreniu so zdrojmi krajiny.

Profesor Milan Ružička bol zakladateľom, hlavným redaktorom a predsedom redakčných rád časopisov Biológia, Biologické práce (1955), Problémy biológie krajiny (1965), Acta Biologica (1972), Quaestiones geobiologicae, Životné prostredie (1968) a Ekológia (Bratislava) (1982). Spoluzakladal Slovenskú ekologickú spoločnosť pri SAV (1992) a  je jej čestným členom.

Okrem tvorivej vedeckej práce a manažérskej činnosti treba vysoko oceniť organizovanie pravidelných medzinárodných sympózií, venovaných problematike ekologického výskumu krajiny, ktoré sa uskutočňujú každé tri roky od r. 1967 doteraz. Inicioval založenie Medzinárodnej asociácie krajinnej ekológie (IALE), ktoré sa uskutočnilo v roku 1982 na 6. sympóziu v Piešťanoch. Dve funkčné obdobia bol viceprezidentom IALE.

Po roku 1990 spoluzakladal a pôsobil ako pedagóg na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Od roku 1992 spolupracoval s Vysokou školou pedagogickou v Nitre, neskôr Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre pri vytvorení študijného odboru Ekológia a environmentalistika. Pripravil vznik Katedry ekológie a environmentalistiky FPV (v roku 1994) a desať rokov bol jej vedúcim.

Odišiel človek, ktorý bol mimoriadne činorodý, tvorivý, cieľavedomý, za ktorým zostalo množstvo vykonanej práce a výsledky jeho činnosti tu pretrvávajú v mnohých formách. Sme radi, že SAV si túto mimoriadnu osobnosť pripomenula aj tento rok a pri príležitosti jeho 95. narodenín mu udelila Ďakovný list Predsedníctva SAV za celoživotné zásluhy o rozvoj vedy a Slovenskej akadémie vied, ktorý si osobne prevzal  na slávnostnom udeľovaní cien SAV 27. júna 2024 na zámku v Smoleniciach.

 

Česť jeho pamiatke.