Ochrana vodných tokov

Prírodné zdroje vody sú najcennejším zdrojom vody na planéte...   na stránke sa pracuje...

 

Rozmanitosť krajiny

Našim cieľom je ochraňovať všetky bohatstvá prírody... na stránke sa pracuje...

 

Prírodné bohatstvo

Prírodné bohatstvo   na stránke sa pracuje...
  • Slovenčina (Slovenská republika)
  • English (United Kingdom)
Človek a biosféra

Medzivládny program UNESCO Človek a biosféra (MAB)

Medzivládny program UNESCO Človek a biosféra bol vyhlásený v roku 1971 pod gesciou Československej akadémie vied. Po zániku ČSFR a prijatí Slovenska za členskú krajinu UNESCO bol dňa 9. marca 1993 vytvorený Slovenský výbor pre program UNESCO Človek a biosféra, (Unesco Programme Man and the Biosphere - MaB)ktorý svojou činnosťou nadviazal na aktivity bývalého Československého národného komitétu, ale zároveň sa prihlásil i k novej orientácii tohto programu. Program je koordinovaný Slovenskou komisiou pre UNESCO pri Ministerstve zahraničných vecí SR.

Jednou z úloh Slovenského výboru MaB je reprezentácia a účasť na relevantných podujatiach súvisiacich s uplatňovaním Programu MaB na medzinárodnej úrovni. SV MaB sa prostredníctvom svojich členov pravidelne zúčastňuje na zasadnutiach Generálnej konferencie UNECSO, ICC MAB a EuroMaB, spolupracuje s národnými komitétmi programu MaB susediacich krajín pri posudzovaní možností vytvorenia nových respektíve rozšírenia existujúcich biosférických rezervácií ako aj pri príprave potrebnej dokumentácie a materiálov. Spolupracuje pri organizovaní národných a medzinárodných konferencií a podporuje organizovanie dňa otvorených dverí v biosférických rezerváciách zameraných na zlepšenie ekologického povedomia miestnych obyvateľov aj turistov.

Biosférické rezervácie

V rámci programu UNESCO Človek a biosféra bolo doteraz vyhlásených 578 biosférických rezervácií v 124 krajinách, z čoho je 9 cezhraničných. Ako prvá trilaterálna BR vo svete bola vyhlásená Biosférická rezervácia Východné Karpaty zasahujúca na územie troch susediacich krajín - Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Bilaterálnou BR nachádzajúcou sa na území Slovenska a Poľska je Biosférická rezervácia Tatry. Ďalšie biosférické rezervácie na území Slovenska sú Biosférická rezervácia Slovenský kras, ktorá bola vyhlásená ako prvá BR v rámci Slovenska a Biosférická rezervácia Poľana.

Správy o činnosti:
Správa o činnosti 2007
Správa o činnosti 2008
Správa o činnosti 2009

Členovia Slovenského výboru programu UNESCO človek a biosféra

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.